43 The Download
0 Comment
08.12.2019 Upload date

Wwf - Yaşayan Gezegen Raporu

Astronomi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 2 MB

Gezegenimizin bitkisel kaynaklarının yüzeyinde yarattığımız baskı sizi de endişelendiriyor mu?

Yediğimiz, içtiğimiz, satın aldığımız kısaca tükettiğimiz herşeyin bir bedeli var. Birçok insan bu bedeli sadece eserin yüzeyinde yazan fiyat sanıyor; ancak madalyonun bir diğer yüzü var: Yaşam biçimimiz ve tüketim alışkanlıklarımızla bitkisel kaynaklarımızı çok kullanıyoruz. Bununla birlikte, bitkisel kaynakların yerine yenisini koyamıyoruz. Bunun arkasındaki hesaplama çok da karmaşık değil. İnsanlığın bitkisel kaynaklardan talebi, gezegenimizin arzından çok daha yüksek. Gezegenimizin, bir yılda tükettiğimiz bitkisel kaynaklarını yeniden üretebilmesi için 18 aya ihtiyacı var. Kısacası, bir gezegen yetmiyor.

İnsanlığın artan Ekolojik Ayak İzi ekolojik limit aşımının da giderek artması anlamına geliyor. Bu durum yeryüzündeki yaşamı tehdit ediyor. Ekolojik limit aşımı tıpkı sürede milyonlarca kişinin geçimini sağladığı ekosistemlerin sağlığını bozuyor.

Yaşayan Gezegen Raporu, her sene gezegenin durumu konusunda önemli sonuçlara ulaşıyor; işlerin her zamanki gibi devam etmesinin olası olmadığının altını çiziyor ve ekliyor: değişim kaçınılmaz!