80 The Download
1 Comment
23.12.2019 Upload date

Steve Jobs - Walter Isaacson -Türkçe Biyografi

Biyografi & Anı

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 4 MB

"...Ama bu işi yapmak istememin sadece sebebi şu: dünyanın Apple'la daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum."
Steve Jobs, tekrar Apple'a dönmesi için yapılan teklifi değerlendirirken...
Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, Apple'ın kurucularından Steve Jobs'ın, kendisiyle tam işbirliği arasında yazılmış sadece biyografisini sunuyor.
Jobs'la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan çok röportajın -ayrıca yüzden çok akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve meslek arkadaşıyla yapılan görüşmelerin- esas alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla ve azmiyle 6 endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik, telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı bir girişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve sert kişiliğini anlatıyor.
Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmaya çalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonu olarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücü atılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir firma yarattı.
Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlar yüzeyinde söz sahibi olmayı ve ayrıca kitabı yayınlanmadan evvela okuma hakkını bile istemedi. Hiç hudut koymadı, aksine tanıdığı kullanıcılarını dürüst konuşmaya teşvik etti. "Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı gebe bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri," dedi. "Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar fena sırlarım yok."
Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu kişiler konusunda içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve meslek arkadaşları da tıpkı boyutta davranarak, onun meslek hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından, takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, denetim saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.
Jobs çevresindeki kullanıcılarını çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple'ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre bir sistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle ve değerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.
Yazımı geçtiğimiz haftalarda sona eren ve Steve Jobs'un katılımıyla hazırlanmış ilk ve sadece biyografi olacak kitap içerecek kitap tüm dünyayla tıpkı hafta Türkçe olarak Domingo Yayınevi tarafından yayımlanıyor.
"Çocukken beşeri bilimlere meraklıydım, ama elektroniği severdim," dedi. "Sonra kahramanlarımdan birinin, Polaroid'den Edwin Land'in beşeri bilimlerle diğer bilimlerin kavşağında durabilen insanların önemiyle ilgili sözünü okuyunca bunu yapmak istediğime karar verdim."


Esraer Esraert 1 yıl önce

Çağımızın en büyük dehalarından ve idollerinden birine dair edebi yanı güçlü bilgilendirici bir kitao. Kendisinin ne kadar marjinal bir karakteri olduğunu da öğrendim.