33 The Download
0 Comment
08.12.2019 Upload date

Samed Behrengi - Ulduz Ve Kargalar

Çocuk Edebiyatı

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 4 MB

Dünyaca meşhur eğitimci ve yazar Samed Behrengi'nin Küçük Kara Balık ve Telhun'dan sonra sıradaki kitabı Ulduz ve Kargalar Kaynak Yayınları tarafından yayımlandı.

Ulduz, üvey annesi ve babasıyla yaşayan ve yalnızlık çeken küçük bir kızdır. Günlerden bir gün oturdukları evin bahçesine gelen anne karga ile tanışıp dost olur. Fakat fena kalpli üvey annesi balıkları yedikleri gerekçesiyle kargalardan hiç hoşlanmamakta ayrıca onlardan nefret etmektedir. Üvey annesinin anne kargayı öldürmesi Ulduz'u derinden yaralamıştır. Fakat Ulduz'un ve yakın arkadaşı Yaşar'ın kargalar ile arkadaşlıkları bitmez aksine gün geçtikçe pekişir.

Yaşadığı hayatı hiç sevmeyen Ulduz üvey annesinin yaptıklarından bıkmıştır. Günleri korku ve mutsuzlukla geçmektedir. Ulduz ve Yaşar, sevimli dostları kargalarla hem çevrelerindeki fena kalpli insanlara ders vermek hem de daha mesut olacakları güzel bir dünyanın kapılarını açmak için bir proje yaparlar.

Samed Behrengi gene oldukça özgün bir eserle çocukların karşısına çıkıyor; onlara hem çevrelerindeki batıl inançları ve bilgisiz anlayışları sorgulatıyor hem de iyi cesur olmanın, şefkatin ve paylaşmanın güzelliğini vurguluyor.