71 The Download
0 Comment
24.12.2019 Upload date

Richard A. Falk - Dünya Düzeni Nereye - Amerikan Emperyalizmi Jeopolitikası - Metis Yayınları

Siyasi

FILE TYPE: null FILE SIZE: 3 MB

Dünyanın egemen devletler düzeni sona mı eriyor? Bugünün dünyasında "yurttaş" olmak ne demek? Bir Birleşmiş Milletler mevcut mı gerçekten? ABD'ye Faşizm mi geliyor? Nasıl engellenebilir ABD? Uluslararası hukuk, "teröre karşı savaş"ın kurbanı mı olacak? Dünyayı firmalar mi yönetecek? Şirket küreselleşmesi nasıl engellenebilir? Uluslararası politikaya nasıl müdahale edilebilir? Dünya düzeninin değişmesinde dinin rolü nedir, ne olmalıdır? İnsani bir küresel yönetişim için ne yapmalı? Küresel bir adalet olası mü, nasıl?
Richard Falk, uluslararası hukuk ve barış girişimleri dalında aktif görevler üstlenen uzman ve verimli bir akademisyen. Dünyanın 21. yüzyıla çok fena bir başlangıç yaptığını düşünen ve mevcut durumu "küresel faşizm" olarak gören yazar, bu gidişatı durduracak zenginlikte yaratıcı direniş ve değişim güçlerinin ortaya çıkacağını umut ediyor:
"Bulunduğumuz anın gelecek konusunda daha çok sorumluluk paylaşmayı gerektirdiğini anlayanlarımızın sayısı durmadan artıyor. Dünya tarihinin gidişatını değişimi ya da Amerikan iktidarını dizginlemek kolay olmayacak. Ne kadar başarı şansımız olduğu hesabıyla değil, neyin doğru ve mecbur olduğuna dayanarak gayret sarfetmemiz gerekiyor. Engeller çok geniş göründüğü, ama davamız da bir o kadar haklı olduğu içindir ki yegâne umut sonuçta siyasetin bir imkânsızı başarma sanatı olmasıdır. İnsanlık tarihi boyunca ileri doğru atılan en geniş adımlar, atılıncaya kadar herzaman 'imkânsız' göründü."