41 The Download
0 Comment
05.12.2019 Upload date

Raymond Fısman-Edward Mıguel - Ekonomi Haydutları - Efil Yayınları

Ekonomi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 2 MB

Ekonomi hayduduyla tanışın. O, diplomatik dokunulmazlığı itibarıyla polisler kendisine dokunamadığı için trafiğin en sık olduğu saatlerde Mercedes’ini New York’un sokaklarında değişik bir aracın yanına, yani neredeyse yolun ortasına park eden bir Birleşmiş Milletler diplomatı.

O, donmuş tavukları mucize kabilinden donmuş hindilere çevirerek gümrük vergilerini ödemekten kurtulan bir Çinli kaçakçı. Gelişmekte olan dünyaya verilen milyarlarca dolar yardımı bir boyutta cebine indiren bir diktatör, bir harp ağası, vicdansız bir bürokrat. Hırsızlığı ve cinayeti, meslek stratejisinin alelade bir parçası olarak gören açıkgöz bir dolandırıcı. Üstelik yanlış koşullar bir araya geldiğinde O pekala siz de olabilirsiniz.

Fisman ve Miguel, iktisadı kullanarak, bu “haydutların” zihinlerine giriyor ve dünyanın fakir kullanıcılarını için fark yaratabilecek, aralarında kuraklık dönemlerinde şiddeti yatıştırmak için nakit akıtılması ile Dünya Bankası’nın yolsuzluğa en elverişli yardım programlarından irak tutulmasının da olduğu çeşitli çözümler sunuyorlar.

Ekonomi Haydutları ile küresel iktisadi kalkınmanın karanlık yüzünde eğlenceli bir yürüyüşe çıkın.

“Ekonomi Haydutları, yoksulluk, suç ve yolsuzluk arasındaki önemli bağlantıları ortaya çıkararak, yaşadığımız dünyanın ne kadar küçük ve iç içe geçmiş olduğunu görmemize yardım ediyor.”

Dan Ariely, Predictably Irrational’ın yazarı