594 The Download
3 Comment
23.12.2019 Upload date

Özgür Bolat - Beni Ödüller Cezalandırma

Psikoloji

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 6 MB

• Ödül, neden motivasyonu düşürür?
• Ödülle değerler neden öğretilemez?
• Ödül, yaratıcılığı neden menfi etkiler?
• Ödül, suni sevginin bir göstergesi midir?
• Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
• Mutlu ve başarılı bir çocuk aslında nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi merak edilen çok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir boyutta ortaya koyuyor.

Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, basit çözümler ve uygulamalar öneriyor.

Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.

DR. ÖZGÜR BOLAT
Eğitim Bilimcibus-us 2 yıl önce

Dr. Özgür Bolat bu kitap ile bildiğimiz her şeyi sorgulatıyor hatta yeni fikirlere sizi ikna ediyor. Kitapta çocuklara verilen ödülün aslında onlar için bir ceza olabileceği işlenmiş. Eskiden ceza ve ödül ile çocuklara bir nevi ivan pavlovun köpeği muamelesi ediliyordu. Ceza ile çocuklar ceza olmadığında o negatif davranışa koşma eğilimi gösteriyordu. Sonradan farkedildi ki ödül ile de çocuğa aslında ödül yoksa davranış yok davranışı kazandirilmis oluyor. İşin özü çocuğa neyi neden yapması gerektiğini anlatmak ve sadece doğru davranışı onaylamak yeterliymiş. Seni seviyorum ama güzel olduğun için, seni seviyorum ama zeki olduğun için gibi cümlelerde bile koşullu sevgi sözcüklerine dikkat etmek gerekiyor. Bu kitabı mutlaka her ebeveyn okumalı diye düşünüyorum.

Mustafa Sami 2 yıl önce

Panorama harem felsememin yeni penceresi Bana pense verin dişleri sökülecek her serserinin Sahnesi gerçek tek oyun ölümdür

muhammetemin 2 yıl önce

Yazar ödül kullanımının sakincalari ve içsel motivasyonu düşündüğünden bahsederek örnekler ve yapılan bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler sunarak dışsal motivasyonun olumsuz yanlarından bahsetmiştir. Öğretmenler ve ebeveynlerin kullandığı dışsal ödül ve denetleme değerlendirme mekanizmalarının içsel motivasyonu engellediğini ifade etmektedir. Keyifle okuyacağınız bir kitaptır. Tavsiye ederim.