60 The Download
0 Comment
26.12.2019 Upload date

Mark Mazower - Selanik- Hayaletler Şehri (1430 - 1950)

Tarih

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 12 MB

“Osmanlı döneminin kozmopolitliğine vurgu yapan ve kentin çok kültürlü dinamizmine saygıyla yaklaşan Mazower, Balkanlar literatürünün yerleştirdiği “antik kökenli nefret” mitini pekiştiren şablonları çökertmeye girişiyor. Selanik’te, sıcak yaz günleri, deri ceketleri arasında kuşku uyandıran adamlarıyla karanlık arka sokaklar, bar kavgaları ve Balkan Savaşları’nın gölgesinde yaşanan gizli hazlarıyla okuru cezbeden, heyecanlandıran ve eninde sonunda korkutan bir kültür var. Mazower, ince bir zekânın ürünü duyarlı metni Selanik’te, Osmanlı İmparatorluğu ve II. Dünya Savaşı öncesindeki Balkanlar konusunda hariç dünyadaki önyargıları düzeltmeye çalışan tarihçiler tarafından genellikle ihmal edilen okur kitlesini hedefliyor... Mazower kendine özgü ustalığını, Selanik’in Osmanlı kentinden milli bir Yunan kentine dönüşmesini açıklarken sergiliyor.”
–Prof. Dr. Isa Blumi, Reinstating the Ottomans: Alternative Balkan Modernities, 1800-1912

“Osmanlı İmparatorluğu’nun alışılmadık, artık yoktur olmuş kozmopolitliğinin örneği haline gelmiş bir kentin kapsamlı, şefkâtle yazılmış yaşam öyküsü.”
–The Baltimore Sun

“Bu Balkan kentinin Şans ve talihsizliğine görkemli bir yolculuk. Mazower, karmaşık Selanik tarihini renkli bir goblen gibi dokuyor… ”
–Publishers Weekly

“Sadece Avrupa değil tüm insanlık tarihinde eşsiz bir kent üzerine muazzam bir kitap. ”
–Jan Morris, The Guardian