123 The Download
0 Comment
05.12.2019 Upload date

Jim Stanford - Herkes İçin İktisat Kapitalist Sömürüyü Anlama Kılavuzu - Yordam Kitap

Ekonomi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 7 MB

İktisat, iktisatçılara bırakılamayacak kadar önemlidir. Kolay okunan bu özlü kitap, meslekten olmayan okurların, kapitalizmin nasıl işlediğini (ve nasıl işlemediğini) anlamak için ihtiyaç duyacakları esas ayrıntıları içeriyor. Kitap, hem ekonomi öğretimine hem de iktisadın kullanımına egemen olan soyut ve perdeleyici tarza karşı bir panzehir görevi görüyor. Finans, rekabet, ücretli emek gibi esas kavramlar ve bu kavramların günlük yaşamdaki önemi tüm çıplaklığıyla ortaya koyuluyor. Yazar, "İşçilerin kapitalistlere ihtiyacı mevcut mı?", "Neden kapitalizm çevreye zarar veriyor?", "Hisse senedi piyasalarında aslında neler dönüyor?" gibi soruların yanıtlarını veriyor. Kapitalizmin hem sert yönlerinin gerçekçi bir değerlendirmesini yapıyor, hem de başarısızlıklarını etkileyici bir eleştiriye tabi tutuyor. Bu kitap, eşit ve adil bir dünya için mücadele eden herkese ve iktisatla haşır neşir olması gereken sosyal bilimler öğrencilerine hitap ediyor. Eğlenceli ve eğitici karikatürlerle zenginleştirilen kitap, dünyadaki pek çok sendika tarafından eğitim kitabı olarak kullanılıyor. Herkes İçin İktisat, ekonominin aslında nasıl işlediğini anlamak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

"Stanford nadiren karşılaşabileceğiniz, hayatınızı değiştirecek türde bir eğitmen. ...dünyayı değiştirecek güçte bir kitap kaleme almış."
Naomi Klein (No Logo ve Şok Doktrini kitaplarının yazarı)

"Jim Stanford, iktisadı, sokaktaki kişinin ilgi duyabileceği boyutta İzah konusunda eşsiz bir maharet sergiliyor."
Bob White (Kanada Emek Kongresi ile OECD Sendika Danışma Komitesinin eski başkanı)

"Böyle bir kitabın yayınlanmasını uzun yıllardır dört gözle bekliyordum. Parlak bir iktisatçı olan Jim Stanford, iktisadın üzerindeki gizem perdesini kaldırıp konunun herkesçe anlaşılmasını verici mükemmel bir kitap yazmış."
Maude Barlow (Uluslararası su hakları aktivisti ve Mavi Sözleşmenin yazarı)

"Herkes için İktisat aktivistler için inanılmaz bir araç. Yalın ve anlaşılır açıklamalarıyla, zekice karikatürleriyle alelade olmaktan muhakkak uzak."
Cy Gonick (Manitoba Üniversitesi emekli ekonomi profesörü ve Canadian Dimension'ın yayıncısı)