115 The Download
0 Comment
19.12.2019 Upload date

İstanbul&39;un Arka Sokak Lezzetleri

Yemek

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 5 MB

İstanbul'un arka sokaklarındaki lezzet dünyasını keşfediyoruz!

'İstanbul, Arka Sokak Lezzetleri'

İki lezzet avcısı ve blog yazarı; Yigal Schleifer ve Ansel Mullins, ödüllü web sitelerini bir cep kitabına taşıdı. Şehirde herkezin sadece başına kolay kolay bulamayacağı, henüz keşfedilmemiş mahalli lezzet noktalarına ulaşmak için rehberlik yapan 'İstanbul Arka Sokak Lezzetleri' İngilizce baskısından sonra şimdi de Türkçe edisyonuyla lezzet takipçileriyle buluşuyor.

Ansel Mullins ve Yigal Schleifer'ın birlikte kaleme aldığı 'İstanbul Arka Sokak Lezzetleri', yemek yemeyi sevenler için gerçekten 'yemek' servis eden yerlerden bahsediyor, abartılmış mekânlardan irak duruyor. Kitap, sokak arabasında satılan geleneksel nohutlu pilavdan mahalle meyhanesine, şehrin her yanındaki 'İstanbul'un ruhunu taşıyan yemekleri' sunan küçük mahalli yeme-içme mekânlarına odaklanıyor. Kenti mahalli halkın gözüyle görüp, hiç danışmanlık almadan İstanbul'un gizli lezzet hazinelerini keşfetmeye rehberlik yapan kitap, görsel zenginliğiyle de ilgi çekiyor.

Bu kitap, İstanbul'un duyulmamış mutfak kahramanlarını kutluyor. Dönerci, pilavcı, köfteci, esnaf lokantacı - bu çalışkan kişiler önemli bir İstanbul geleneğini koruyorlar. Yemek Şayet kültürü ise, bunlar onun elçileridir... diyor eş-yazar Ansel Mullins.

Eş-yazar Yigal Schleifer ise kitabı oluşturma nedenlerini; İstanbul yemek için dünyanın en geniş kentlerinden biri. Fakat, şimdiye kadar, İstanbul'un otantik yemek zevkini keşfetmek isteyenlere müsait gerçek bir kılavuz yoktu. Biz, bu kitapla iştahını izleyerek seyahat eden ve sadece mahalli halkın bildiği yönüyle İstanbul'u keşfetmek isteyenler için bunu değişimi istiyoruz... sözleriyle anlatım ediyor.

Kroki yüzeyinde 70 adres

İki yazar yemekleri ve atmosferiyle zevk aldıkları 70 mekânı yazı ve fotoğraflarlarla anlatıyor. Hatta bu da yetmiyor, kılavuz niteliğindeki kitapta amacına müsait olarak 6 bölgeye ayrılan mekânların her bir tanesi ayrı krokiyle adresleniyor. Kenti mahalli halkın gözüyle görüp, hiç danışmanlık almadan İstanbul'un gizli lezzet hazinelerini keşfetmeye rehberlik yapan kitap, görsel zenginliğiyle de ilgi çekiyor.

Hikâyesi olan yerleri tercih eden yazarlar, bu mekânların illa hesaplı olması gerekmediğini ama bir değere sahip olduklarını söylüyorlar. Kebabın ötesinde Türkiye'de, Balkan, Kafkas ve Ortadoğu mutfaklarının izlerini taşıyan pek çok mahalli lezzet ve restoran var.Türk mutfağının tüm örneklerini bulabileceğiniz bu şehirde, nerede ne yemeniz gerektiğini biliyor olacaksınız.

İstanbul'da küçük lezzet kaçamakları için bu kitapla yola çıkanlar, geniş paralar ödemeden şehrin ruhunu yansıtan yemek rotasında yol alıyorlar.

Kitap için dile getirilen övgüler şöyle:

İstanbul Arka Sokak Lezzetleri, dünya mutfaklarının geleneksel restoranlarının enfes tatlarına dalarak bizlere en taze mezeleri, en lezzetli kebapları ve nefis Türk tatlılarını sunuyor..
The New Spanish Table'ın yazarı ve Travel + Leisure'un yardımcı editörü.
-Anya Von Bremzen-

Gerçek, yaşayan İstanbul'u keşfetmek ve gizli tatlarını bulabilmek için en Ülkü arkadaş.
'Dining with Al-Qaeda'nın yazarı: Orta Doğu'nun çok dünyasını 10'ar yıllık üç ayrı süreçte keşfetmek.
-Hugh Pope-

Sıcakkanlı, gülünç ve lezzetli.
CNN İstanbul muhabiri.
-Ivan Watson-Sayfa Sayısı: 206

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Boyut Yayın Grubu

Sayfa Sayısı : 206

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe