202 The Download
0 Comment
18.11.2019 Upload date

Friedrich Nietzsche - Böyle Buyurdu Zerdüşt

Felsefe & Sosyoloji

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 5 MB

BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT


Saygılı, güçlü ve sert bir ruhun ağır yükleri vardır. Onun kuvveti, hep ağırı ve en ağırı ister. "Ağır nedir?" Dayanıklı ruh böyle sorar. Deve bunun gibi diz çöker ve iyi yüklenmek ister. "Yiğitler, en ağır şey nedir ki omzuma alayım ve kuvvetime sevineyim?" Her türlü cefayı çekebilen ruh böyle sorar. Kibirini zedelemek için alçalmak mı? Hikmetiyle alay için deliliğini göze çarpan etmek midir? Yoksa, zaferini kutlayan bir davadan ayrılmak mı?

Akıl erdirmenin çayır ve otu ile geçinmek ve gerçeğin aşkıyla ruhta açlık çekmek midir? Hasta olmak ve teselliye geleni geri çevirmek ve senin istediğini hiç bir zaman duyamayan sağırlarla dostluk yapmak mıdır? Bizi hor görenleri sevmek ve bizi korkutmak arzulayan hayalete el uzatmak mıdır? İçinde gerçek var, diye pis sulara dalmak ve soğuk kurbağaları, sıcak yengeçleri itememek midir? Bütün bu en güç şeyleri güçlü bir ruh yüklenir. Yükünü almış ve çöl alternatifini tutan bir deve bu gibi o da kendi çölüne doğru yürür.


Alışıgelmiş söylemlerin dışına çıkıp, düşünerek yaşamını önemini anlatan, insan hayatını daha da anlamlandıran bir başucu kitabını elinizde tutuyorsunuz. Akıcı, doyurucu ve varlıklı dili ile bütün dünyada onlarca yıldır okunan eşsiz bir eser. Nietzsche'nin düşüncelerinin en yüksek düzeye eriştiği olgunluk dönemi, 'Böyle Buyurdu Zerdüşt' adlı bu yapımı ile başlar. Bu eser, Nietzsche Felsefesi'nin de ana kitabıdır.