23 The Download
0 Comment
01.02.2020 Upload date

F Tipi Yapılanma (Fethullah Gülen Örgütü)

Siyasal İslam

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 2 GB

Cemaat mi?, Hareket mi, Örgüt mü?
Faethullah Gülen Hareketi (FGH), Gönüllüler Hareketi (GH), F Tipi yapılanma ya da Fethullahçılar ne derseniz deyin, cemaatin en önemli sorunu şeffaflıktır.
Demokrasilerde -yasalara aykırı bulunmadığı sürece- hiç kimse, kimsenin örgütlenme hakkına karışamaz ve herhangi bir devinim yada etkinlik etrafında toplanmasına mani olamaz.
Fethullah Gülen 10 bin kilometre uzaktan Pensilvanya'dan yaptığı "Elimde olsa mezardan ölüleri kaldırıp evet oyu verdirirdim." açıklaması ile Türkiye'de Anayasa değişikliğinin kaderi değişebiliyorsa, ne kendisi ne de cemaati şeffaflık talebine kayıtsız kalamaz. Çünkü o artık bir ülkenin kaderi yüzeyinde etkisi olacak noktaya gelmiş demektir. Demokrasi yüzeyinde yeni bir 'vesayet' kurumu mu olmadan bir iyilik hareketi mi olduğuna şeffaflaştıkça karar verilecektir.
IHH'nın Gazze'ye götürdüğü yardım gemisi konusunda "Yardımı götürmeye kalkışmadan evvela İsrail ile lüzumlu görüşmelerin yapılması gerekirdi." diyerek Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin açıklamalarının aksine tavır alıyorsa bu gücü nereden bulduğunun bilinmesi gerekir.
"Bu işte bir Gatakulli" mevcut diyerek henüz kesinleşmemiş Ergenekon davası konusunda hüküm açıklıyorsa eleştirilere de açık olması gerekir.
Bu kitap, Ergenekon iddianamelerinin ek klasörleri arasında yer sektör MİT, polis ve jandarma raporlarına dayanıyor. Şeffaflık talebine kayıtsız kalan cemaatin işleyişini resmi belgelere dayalı olarak anlatıyor. Belgeler doğruysa neden şaffaf olamayacağı konusunda da cevap özelliği taşıyor.
Çoğu istihbarat raporları olan bu belgeler son günlerdeki tartışmalar ışığında okunduğunda daha da önem kazanıyor.