35 The Download
0 Comment
18.12.2019 Upload date

Erhan Bener - Böcek

Edebiyat

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 7 MB

Türkçe edebiyatın ustalarından Erhan Bener'in beyazperdeye de aktarılmış, en önemli romanlarından bir tanesi Böcek.

Yapıtlarını mükemmel psikolojik çözümlemelerle kuran Bener'in bu çarpıcı romanı, ana karakterinin "polis" olması ve konusunun güncelliğini hiç yitirmemesi ile ilgi çekiyor.

Polis figürü edebiyatta ele alınması en güç karakterlerden bir tanesi olsa gerek. Bener, kahramanla hasım arasında gidip gelen genel algıyı çok dengeli bir boyutta ele alarak, her tür bakışa İmkan tanıyan derinlikli bir kurmaca ortaya koyuyor. Böcek, etrafındaki herkesi böcek gibi görmeye başlayan temizlik hastası bir polisin tüm psikolojisini, açmazlarını geniş bir başarıyla dile getiriyor.

Siyah ile beyaz arasında hiçbir ara renge tahammül edilmediği, cümlelerin genellikle "Ama o da…" halinde başladığı günümüzde Erhan Bener, bir polis üzerinden bize hümanizmi hatırlatıyor.

"Kolunun altındaki ilaç paketini sıkıyor. Elinde yeterince ilaç olsa, bu kentteki tüm böcekleri temizlerdi. Yalnız hamamböceklerini değil. Hamamböceklerinden farksız tüm yaratıkları. O Mutemedi, o doktoru, o Haşmet orospusunu, o kayınpeder olacak ayyaş pezevengi, o blucinli kızları, o kirli sakallı oğlanları, sokakta kızak kayan çocukları, hepsini.."
(Tanıtım Bülteninden)