50 The Download
3 Comment
16.12.2019 Upload date

Emrah Serbes - Deliduman - İletişim Yayınları

Edebiyat

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 2 MB

tek başıma da kalsam, dünyanın Tüm hükümetleri ve onlara rey verenler bana karşı da olsa, dünyanın Tüm hükümetlerine karşı ayaklananlar ve onlara destek verenler bana karşı da olsa; Tüm dünya, yedi milyar küsur insan Biricik tek bana karşı da olsa...

On yedi yaşında olan Çağlar İyice konuşuyor. hatun kardeşi Çiğdem’i, onu ünlü etme ümitlerini, belediye başkanı dayısını, yakın dostu Mikrop Cengiz’i, taşra muhabbetlerini, depresyonun eşiğindeki annesini, henüz önceki sevgilisini, hiç unutamadığı dedesini, hatırlarken kahrettiği babasını anlatıyor.

Deliduman, dermansız ve güdük bir ilçeden haykırmaya başlıyor, İstanbul’a uzanıyor. Çocukluğumuzun, hatıralarımızın ve Tüm sokaklarımızın üzerinden dangır dungur geçen Bayındırlık ve Nakit iştahına lanet! Riyakâr dünyaya, Allahsız sermayeye, martılara, Ufak bir kızın kalbini kıranlara Başkaldırı ediyor. Barikatların arkasında, Nefes soluğa, yapayalnız, erken kaybeden bir delidumanın öfkesini çemkiriyor.

Emrah Serbes, Vaktin ruhunu, Gezi’nin isyancılarını, hürriyetleri için öksürenleri, yerinde duramayanları, küfredenleri, ağlamayı unutmak için yumruğunu sıkanları resmediyor.

Deliduman, büyük Vaktin ve her vakit kenarda kalanların romanı.eymenkk 3 yıl önce

Yazarın melankolik ve içe dönük psikolojik bir tavrı var ve bunu romanlarda görmek mümkün. Aslında en önemlisi hayatın attığı kazıklar romanlarda vücut buluyor ve kisilesiyor. Bu gerçekten başarılı yapıtlar ortaya koymaya yarayan bir yönelim. Nihayetinde ortaya çıkan eser bir calismanin ve biriimin ürünü diyebiliriz.

eymenkk 3 yıl önce

Melankolik ve değişik bir kitap. Yazarın betimlemeleri ve olay örgüsü yadsınamaz.

cinsah 4 yıl önce

Çağlar karakterini pek beğenmedim, çok saygısız ve hadsiz bir tipleme olmuş. Kız kardeşine düşkünlüğü çok saplantılı geldi. Ayrıca çok uzun bir kitap, daha kısa olsa okuması daha rahat olurdu. Yazarın en hoşuma gitmeyen kitabı oldu.