124 The Download
0 Comment
08.12.2019 Upload date

David-Richard Garfinkle - Üç Adımda Evren - Alfa Yayınları

Astronomi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 3 MB

Güneş'in yarın doğacağını nereden biliyorsunuz? Buzun kaygan olduğunu, ocağa yanan kibrit yaklaştırdığımızda gazın alev alacağına olan inancımızı doğrulayan nedir?

Güneş ve yıldızlar gibi dokunamadığımız şeyleri nasıl anlamaya çalışırız ve görülmelerini sağlayacak ışığı bile yaymayan, fizikçilerin karadelik, kara madde ve kara enerji olarak bahsettikleri nesneleri nasıl anlayabiliriz? Bu soruların cevaplarını İlim insanlarının zihinlerinde oluşturdukları üç dünya arasındaki bir yolculuk sayesinde bulmaya çalışacağız. Gördüğümüz dünya, keşfedebileceğimiz dünya ve bildiğimizi düşündüğümüz dünya.

Üç adımda evrenin gizemlerini gözler önüne seren bu kitapta, üç değişik mecazi evren yer almaktadır: algılanan evren, saptanan evren ve teorik evren. Bu üç evrenin etkileşimiyle bilimsel dünya görüşü oluşur. Algılanan evren her gün deneyimlediğimiz dünyadır.

Gördüğümüz, duyduğumuz, kokusunu aldığımız, dokunabildiğimiz, tadabildiğimiz ve bu duyulardan hissettiklerimizi hatırlayabildiğimiz dünyadır. Aklımızın, döneminin geniş bir tarafını geçirdiği dünyadır. Aslında algıladığımız evrende yaşıyormuşuz gibi görünüyor olabilir; ama aslında her gün bu dünyanın sınırlarına ulaşıyoruz.Sayfa Sayısı: 348

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 348

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe