120 The Download
1 Comment
23.12.2019 Upload date

Carl Zimmer- Virüs Gezegeni

Bilim

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 3 MB

Kitap Açıklaması

En derin mağaralardan okyanusların dibindeki inanılmaz sıcaklardaki volkan ağızlarına kadar dünyanın istisnasız her yerinde bulunan virüsler milyarlarca kişinin hayatını etkileyerek insan sağlığına zarar vermektedirler. Aynı zamanda, geçtiğimiz yüzyılın önemli biyolojik gelişmelerinde de başrol oynamışlardır. Bunlardan Smallpox virüsü, şimdi dünya üzerinden kökten yoktur edilmiş olmasına rağmen, bir zamanlar insanlığın bir numaralı düşmanıydı. HIV gibi yeni virüsler, değişik tehlike ve sorunlar çıkarmaya devam ediyorlar.

Virüsler gezegen ekolojisi yüzeyinde görünmeyen, ama etkin olan oyunculardır. Onlar türler arasında DNA'ları taşır, evrim için yeni kalıtsal malzeme sağlar ve çok çeşitli organizma popülasyonlarım düzenlerler. En küçük mikroptan en geniş memeliye kadar tüm türler virüslerin uygulamalarından etkilenirler. Virüsler güçlerini türler ötesine de uzatarak, havayı, okyanusları ve tatlı su kaynaklarını da etkilerler. Evrim şurasında her bir hayvanın, bitkinin ve mikrobun nasıl şekillendiğini düşündüğümüzde, bunda diğer türlerle bu gezegeni paylaşan ufacık ve sert virüslerin de etkin bir rol oynadığını gözden kaçırmamalıyız.


brummerh 3 yıl önce

Virüs Gezegeni, adından da belli olduğu gibi virüsler hakkında bilgilendirici bir kitap. Hiç bioloji bilgisi olmadan bile rahatlıqla okunacak bir türden kitap. Gezegenimizde milyonlarla, milyarlarca, belki de trilyonlarca virüs olduğunu anlatan kitapta, insanlık tarihile birlikte evrim geçirmiş virüs türlerine detaylı bir bakış atılmış. Virüsler nedir? Canlı mıdır? Ne zamandan beri varlar? Gezegenimizde olan virüsler nelerdir? Ve b. Gibi sorulara yanıt arıyor ya da meraklıysanız, kitap tam size göre.