123 The Download
0 Comment
25.12.2019 Upload date

Cahit Doğan Doyra - Zamanın Gerçek Tarihi Cilt 1

Psikoloji

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 18 MB

Çağdaş bilimin; eski Babillilerin “sıfır rakamını” bilmediği gibi açık bir gerçeği yoktur sayarak, “bir dairenin 360 dereceye, bir günün 24 saate, bir saatin 60 dakikaya ve bir dakikanın 60 saniyeye bölünmesini Sümer uygarlığının mirasçısı olan eski Babillilere borçluyuz” şeklindeki sunuşu, İlim eliyle ve bilimi kullanarak cehaleti kutsama örneklerinden sadece biridir.

Çağdaş bilimin ve İlim adamlarının cehaleti kutsama ritüellerinin çok sayıda örneği mevcuttur. Örneğin; muhteşem Maya uygarlığı belde efsanesinden değişik bir şey değildir ve bu uygarlık, insanoğlunun en kolay buluşlarından bir tanesi olan tekerlekten bile habersizdir. Bu efsanenin değişik bir sürümü olarak adlandırılan Sümer uygarlığı ise, adlandırılan tarihleri boyunca bir devlet yapılanması bile oluşturamamış; ömürlerini birbirleriyle savaşan belde devletçikleri olarak tamamladıktan sonra tarih sahnesinden silinip gitmişlerdir.

Batı kültürünün temellerini oluşturduğu iddia edilen Yunan uygarlığının durumu ise bunlardan da acıklıdır ve aslında Yunan uygarlığının temeltaşlarını oluşturduğu söylenilen İlim adamlarından Aristarkus ve Pitagoras Sisamlı, Thales ve Anaksimender Miletoslu, (Aydın-Söke) Hipokrat İstanköylü, Homeros İzmirli, Ptolemy İskenderiyeli, Arşimet Sicilyalı, İyonyalı olarak takdim edilen Anaksagoras İzmir-Urlalıdır.

Ezbere bildiğimizi sandığımız tarihi kavramların ve olayların detaylı bir boyutta incelendiği bu kitap, tarihe ve zamana dair bildiklerinizi gözden geçirmenizi sağlayacak önemli bir kaynak olacaktır.