59 The Download
0 Comment
31.01.2020 Upload date

Bernard Lewis - Ortadoğuda Irk Ve Kölelik

Siyasal İslam

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 2 GB

Orta Doğu ve İslam tarihi konusunda dünyanın önde gelen tarihçilerinden Bernard Lewis, konusunda çok küçük araştırma yapılan ve ayrıca tabu kabul edilen kölelik kurumunu ve kölelik kültürünü ele alıyor. İlk ortaya çıkışından başlayarak kaldırıldığı tarihe kadar kölelik kurumunun değişimini inceliyor. Bu kurumun özellikle ırk kavramı ile olan ilişkilerini açığa çıkarıyor. Lewis, Orta Doğu’da ırk algısını ve köleliği incelerken, kaynağı Avrupa ve Amerika tarihinde bulunan bir miti tartışmaya açıyor “Orta Doğu halkları, o dönemde Güney Afrika’da ortaya çıkan ya da ABD’de yakın zamana kadar devam eden ırkçı zulüme hiçbir süre başvurmadılar. ... Amerikan İç Savaşı kölelik meselesini açık bir boyutta Avrupalıların gözü önüne getirmişti. Karşılaştırmaya gitmek kaçınılmazdı ve belirgin farklılıklar bazı Avrupalı gözlemcileri İslam dünyasındaki köleliği savunmaya yada en azından Müslümanların ırksal tutumlarını yüceltmeye sevk etti.”

Lewis, yaşananlara dair tarihi kanıtların, Orta Doğu’da ırkçı önyargı ve ayrımcılığın bulunmadığı iddiasını doğrulamadığını ve sorunun tarihi gerçeklikle yüzleşme olduğunu savunuyor. “Burada amacım insanlık karşıtı suçlar olarak hadım etmeyle apartheidi karşılaştırarak ya da Doğu ve Batı’da yapılan şeylerin göreceli kötülükleri arasında bir tartışma ortaya atarak ahlaki bir yarış içerisine girmek değildir. Niyetim daha ziyade hem münhasır olduğu düşünülen bir erdem ve lekeyi reddetmek hem de bizim ortak insanlığımızın genel bazı sıkıntılarına işaret etmektir. Bir hatanın düzeltilmesi, bu duygusal olarak rahatlatıcı ve siyasi olarak kullanışlı da olsa, meşrudur, aslına bakarsınız bir tarihçi için şarttır.”

Lewis, “Ben bu kitapta geniş tarihi önem arz eden bir meseleyle adilane ve objektif bir boyutta ilgilenmeye ve bunu da polemiklere girmeden ve özüre başvurmadan yerine getirmeye çalıştım.” diyerek tarihçinin görevinin ne olduğuna ve tarihi malzemeye nasıl yaklaşması gerektiğine dair görüşlerini anlatım ediyor ve tüm tarihçilerin misal alması gereken özgün ve usta işi bir etkinlik ortaya çıkarıyor. Orta Doğu’da Irk Kavramı ve Kölelik, zengin birinci düzey tarihi belgelerle hem konuyu derinlemesine anlatıyor hem de bu konuda araştırma yapacaklara önemli bir kaynakça sunuyor.

24 adet birbirinden şaşırtıcı ve ender bulunan minyatür içeren Orta Doğu’da Irk Kavramı ve Kölelik, keyifle okunan ve herkezin kütüphanesinde bulunması gereken bir başyapıt.