26 The Download
0 Comment
15.12.2019 Upload date

Alfred Scharff Goldhaber, Robert P. Crease - Kuantum Dönemi- Planck, Bohr, Einstein Ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti

Fizik

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 20 MB

1900’lerin başlarında fizik biliminin irak bir köşesinde doğmuş olan ve enerjinin ebedi küçüğe kadar bölünebilen büyüklükler yerine sonlu büyüklükte paketler halinde mevcut olduğu düşüncesini ortaya atan kuantum teorisi pek çok zengin metaforu popüler düşünce dünyamıza kazandırmıştır. Kuantum dili ve imgeleri günümüzde ebedi bir foton akımı misali bizleri bombardımana tutar. Multievrenler, kuantum sıçramaları, enlem evrenler belirsizlik ilkesi ve Schrödinger’in kedisi gibi terimler, her yeni nesil sanatçı ve yazar tarafından karikatürlerde, filmlerde, kahve fincanlarında, tişörtlerin üzerinde, romanlarda ve felsefede yeniden keşfedilmektedir. Bir kuantum sıçraması geniş müdür olmadan küçük müdür? Belirsizlik ilkesi ne kadar belirsizdir? Üstümüze yağan bu kuantum terimleri sadece caka amaçlı üretilen saçma ifadeler midir olmadan düşünce dünyamızda esas bir değişimin işaretçisi midir? Konusunda öncü olan bu kitapta Robert P. Crease ve Alfred Scharff Goldhaber hepsinde bir gerçeklik payı olduğunu söylüyor. Biri fizikçi ve Öteki felsefeci olan yazarlar sahip oldukları birikimden ve 6 yılı aşkın zamandır birlikte verdikleri derslerden istifade ederek kuantumun, bilimsel bir teoriden toplumsal bir anlayışa giden engebeli yolunu ortaya çıkarıyor. Yazarlar, öğrencileri ile beraber, toplumsal tartışmalarda kuantum konusunda atılmış yanlış adımları, yanlış anlaşılmaları, üretilmiş mizahı ve anlamsızlıkları keşfediyor. Kuantum Dönemi, sanattan edebiyata ve John Updike ve Foster Wallace’ın yorumlarına kadar pek çok alandaki etkilerini ve dışavurumlarını inceliyor. Yazarlar kuantum teorisinin bilgi, metafor, entelektüel alış-veriş ve çağdaş dünya üzerindeki sonuçlarını açığa çıkarıyor. Kuantum dilini ve imgelerini anlamak ve takdir etmek ve onun hatalı kullanımlarını bakmayı bilmek, günümüzde eğitimli insan olmanın bir parçasıdır.

“[Kuantum Dönemi] kuantum teorisinin en güzel kavramlarına yönelik yaşam ve yaşam sonrası etkileyici bir yolculuk.”
David Kaiser, MIT

“Keyif verici ve sade… Kuantum Dönemi, kuantum teorisinin kavramlarına iyi bir giriş görevi görüyor ve insanlığın kültürüyle bilimin nasıl birbirlerine bağlı olduğunu anlamaya yardımcı oluyor.”
Thiago Hartz, Physics Today